ikizler-burcu-.jpg 80 210" align="left" />(21 Mayıs-21 Haziran)

Yönetici Gezegeni: Merkür
Grubu: Değişken
Elementi: Hava
Rengi: Sarı
Enerji Merkezi: 2. çakra Svadistan
Pozitif kaliteleri: Entellektüel, mantıklı, çabuk kavrayan, yazı yazmaya ve iletişime yetenekli, konuşkan , eğlenceli, bilgi dolu.
Olumsuz ve zayıf yanları: Değişken, kararsız, ikiyüzlü, yüzeysel, maymun iştahlı, duygusal olarak yetersiz, dedikodu, eleştirici.

İkizle burçları çok yönlü ve renkli bir kişiliğe sahiptir. Öğrenmek onun için nefes almak misalidir. Durağanlığa dayanamaz, kolay sıkılır. Çabuk düşünür ve çabuk hareket ederler. Hemen her konuda bilgi sahibi olmayı severler. Bir konuda bilgileri az bile olsa, bilgiyi ortaya koyuşlarında ki ustalıkları sayesinde çok iyi biliyormuş gibi görünebilirler. Konuşmada ve kelimeleri sıralamada ustalıkları sebebiyle etkileyici konuşmacılardır.
İkna yeteneğine sahip olduğu gibi çok esprilidir. Hazırcevap ve muziptir, eğlendiricidir.
Ancak sadece kendisini düşünüyorsa, ilkesiz davranmaya, olayları kendi çıkarlarına göre çarpıtmaya eğilimlidir. Bu bakımdan dengesiz davranışlar gösterebilir. Kolayca karar değiştirebilir hatta yalan söyleyebilir.
Aynı anda pek çok konu ile ilgilenebilirler. Araştırmaya meraklıdırlar. Konuşmaları, terbiyeli tavır ve davranışları ile kendilerini kolayca sevdirirler. Zor zamanlarda dahi çözüm üreten, yaratıcı kişilerdir. Duygularını sözlerle ifade etmek, duyguları aklın süzgecinden geçirmek İkizler için son derece alışılmış bir durumdur. Hatta bu yüzden çoğu zaman İkizler yüzeysellikle ve duygusal yönden zayıf olmakla suçlanabilirler.
İkizler burcunun yönetici gezegeni Merkür, enerjisel bedenimizde 2. çakramız olan Svadistan çakradan sorumludur. Bu çakra içimizde bilgiyi, kolay öğrenmeyi ve yaratıcılığı verir.
İkizler burçları bilgi edinmeye, özümsemeye ve her koşulda yaratıcı düşünmeye çok yeteneklidir. Ancak çok düşünmek bu çakramızı yorar ve kendiliğinden olması gereken yaratıcılık zorlamaya dönüşerek etkiliyiciliğini kaybeder. İkizler burçları da zihinlerini çok yormamaya özen göstermelidirler. Meditasyon yapmak, düşüncesiz sessizlik konumuna ulaşmak ikizler insanını çok rahatlatacağı gibi daha yaratıcı düşünmesini de sağlayacaktır.