koca-burcu.jpg 31 247" align="left" />(21 Ocak-19 Şubat)

Yönetici Gezegeni: Satürn ve Uranüs
Grup: Sabit
Elementi: Hava
Renk: Turkuaz
Pozitif kaliteleri: Hümanist, ileri görüşlü, yenilikçi, objektif, akılcı ve bilimsel, sosyalleşmelte yetenekli.
Olumsuz ve zayıf yanları: Geleneklere karşı gelen, farklı olmaya çalışan, huzursuz ve asi.
Enerji Merkezi: 5. Çakra Vişhuddi

Kova burçları hümanist, insanlık için çalışmalar yapan, toplumsal meselelerle ilgilenen ve aynı zamanda yenilikçi ve idealist kişilerdir. Akılcı oldukları için sadece hayal kurmakla kalmaz ideallerini gerçeğe dönüştürmek için organizasyonların içinde olmayı tercih ederler.
Kollektif olan herşeyi severler. Yenilik ve değişiklikten yanadırlar. Dünyanın daha iyi bir olaması için çalışırlar.
Hem kişisel hemde kollektif özgürlüklere çok değer verirler. Ancak kova sabit bir burç olduğu için her nekadar modernizmi savunsalarda kendi görüşlerini kolay değiştirmeyen inatçı ve sabit fikirli davranışlarda bulunabilirler.
Genellikle görüşleri çağının ötesinde ve sezgiseldir. Hayata bilim adamı gibi yaklaşmayı ve objektif bakmayı severler. Bu yüzden kovalarla yakınlaşmak kolay değildir. Her şeye rağmen insanlarla aralarına mesafe koymayı severler.

Hayata geniş bir açıdan bakan, akılcı bir yaklaşımları vardır. Kova’nın arkadaşlığı güçlüdür ve ilkeli davranışlarıyla, size destek için yanınızda olacaklardır. Ancak bir hava grubu burcu olduğu için Kova duygusal değildir.
Orijinal fikirler hep kovalardan çıkar. Daha çocuk yaştan itibaren yaratıcı, farklı ve zaman zaman asidirler.
Kova burcunu etkileyen iki gezegen vardır; Satürn ve Uranüs. Kovalarda Satürnün sorumluluk bilincini, Uranüsün yenilikçiliğini görebiliriz. 5. çakramızı da yöneten bu gezegenler kovaların karakteristik niteliklerini verirler. Vişhuddi çakra içimizde kollektifliği, insan sevgisini, hümanist duygu ve eylemleri verir. İyi çalışan bir Vişhuddi çakra sayesinde sadece bireysel iyiliğimizi değil tüm insanların iyilğini düşünür ve gözetiriz. Hayata karşı daha objektif bakabilir ve iyimserliğimizi koruyabiliriz. Kova burçları da kendilerinde bulunan bu pozitif kaliteleri 5. çakralarını daha da temizleyerek en üstün formunda kullanabilir, orjinallikleri, ileri görüşlülük ve sezgileri ile, bencillikten uzak, tüm insanlığa fazlasıyla faydalı, başarılı çalışmalarda bulunabilirler.