Rüyada Damat

Damadı olmayan kimsenin rüyada damadı olduğunu görmesi, düşmanı yenmeye ve korkudan kurtulmaya yorumlanır. Rüyada damat görmek zafere işarettir. rüyada damat olduğunu görmek, işlerinde üstün geleceğine; bir damada sağdıç olduğunu görmek, yeni bir işe gireceğine veya bir tüccarla ortaklığa; evine bir damadın misafir geldiğini görmek, başına bir devlet kuşu konacağına delalet eder.

Bazıları diyor ki; damat görmek yenilikle yorumlanır. Rüyada zengin bir kızla evlendiğini görmek, yeni zengin kimselerle tanışacağına ve onlardan menfaat göreceğine işarettir.

Bir kişinin rüyasında damadını görmesi eğer hakikaten, kızı olup da evlendirmiş ise geçiminin bollaşacağına; kızı olmadığı için damadı da yoksa, beklemediği bir yerden kendisine bir rızık kapısı açılacağına işarettir. Rüyasında damadı ile bir sofrada yemek yediğini gören, hükümet kapısından bir menfaat görür veya piyangodan büyük bir ikramiye kazanır.

Kişinin rüyada kendi damadını görmesi namus yönünden güvene, Damadı olmayanın damadı olduğunu görmesi korkulan şeyden feraha çıkmaya delalet eder.

Rüyada Gelin

rüyada gelin veya güveyi görmek, evlenmeye, iyi ve kazancı bol işlere veya dünya işleriyle çokça meşgul olmaya işarettir.

Rüyada görülen gelin, bezekli olursa dünyaca ucuzluk ve bolluğa işarettir. Eğer o kimse alacağı kadını görse ve tanısa veya kendisine onun ismi söylense, o kimse birisini evlendirir. Rüyada bir kadınla evlendiğini gören kimse, o kadının kıymeti, fazileti, değeri, isminin anlamı ve güzelliği nisbetinde nimet ve güce erişir.

Rüyada gelin görülmesi her zaman için hayırla yorumlanır. Bir kimsenin rüyasında bir gelinin koluna girdiğini ve onunla birlikte yürüdüğünü görmesi; o kimsenin eline çok miktarda mal ve para geçeceğine yorumlanır.

Bir kızın rüyasında kendisinin gelin olduğunu görmesi; o kızın yakında büyük bir kısmete kavuşacağına, rüyasında eğer bir erkeğe doğru yürüyorsa, o kısmetin çok yakında eline geçeceğine, böyle bir rüyayı bir erkek görmüş ise; o erkeğin yakında evleneceğine, eğer evli ise; bir çocuğu olacağına işaret eder.

Bir kimsenin rüyasında hanımını görmediği ve ismini duymadığı halde kendisine güveyi denildiğini görmesi; o kimsenin öleceğine veya bir başkasını öldüreceğine, bir kimsenin rüyasında evlendiğini görmesi; o kadının kıymeti, fazileti, isminin anlamı ve güzelliği nispetinde o kimsenin nimet ve saltanata nail olacağına delalet şeklinde tabir olunur.

Sevinç ve neşeye, gelinin eve gelmesi hane halkı için bolluğa,Genç kızın gelin görmesi dünürcü gelmesine,
Delikanlının gelin görmesi arzu ettiği işin gerçeklmeşmesine,

Gelinlik görmek ve onu giymek genç kız için evlenmeye, bekar erkek için sevdiği kızla söz kesilmesine,
Orta yaşlı kadının gelinlik giymesi sevinç ve sürura, yaşlı kadının beyaz gelinlik giymesi vefat etmesine delalet eder.
Damadın tabiri de gelin gibidir.

Evli kadının kendini gelin olarak görmesi, güzel bir kız çocuğu doğurmaya veya iyi bir işe başlamaya yorulur.

Genç ve güzel bir gelin görmek, helal mal ve serveti, meşru kazancı ifade eder.

Çirkin ve yaşlı gelin ise haram mal ve gayrı meşru kazanç işaretidir.

Rüyada görülen gelin süslü olursa, bolluk ve ucuzluk alametidir.

Rüyada Düğün

Bir kimse rüyada bir düğün yemeğinde bulunsa veya bizzat kendisi bir düğün yemeği düzenlese, üzüntü ve kederin gitmesine ve halkın kendisine toptan müracaat edecekleri bir rütbe ve makama yorumlanır. Bazan da düğün yemeği, üzüntü, keder, el veya dille incitmeye yorumlanır.

Düğün yemeği vermek, insanların işlerini üstlenmeye, Bir kimsenin rüyasında içkisiz, çalgısız ve eğlencesiz sade bir düğün merasimi görmesi; hayra, berekete, feraha ve sevince yorumlanır. Kişinin rüyasında içkili, çalgılı, gürültülü ve patırtılı bir düğün merasimi görmesi; hayra alâmet değildir. Hele düğünde bir de oyun olursa o zaman musibete yorumlanır.

Rüyada Nişanlanma

Rüyada tanınmayan birisi ile nişanlandığını görmek, ummadığı yerden yardım göreceğine, nişanlandığı
kimseyi tanıyorsa mutluluğa ve sağlığa işarettir. Nişanın bozulması ise hayırla yorumlanmaz.

Rüyada bir insanın nişanlandığını görmesi, bekar için evlenmeye; evli için, zor bir duruma düşeceğine işarettir.

Rüyada Kaynana

Rüyada kaynananızı görmek, size yardım edecek ve faydası dokunacak dost ve arkadaşlarınızı ihmal ederek size faydası olmayan
bir takım kişilerle çene çaldığınıza ve bu kimselerle anlamsız yakınlıklar kurduğunuza bu yüzden de işlerinizin aksadığına delalet eder.

Rüyada kaynana görmek, fakir ise zenginliğe, zengin ise sıkıntıya düşmeye işarettir.

Rüyada Kaynata

Rüyada kaynatasıni gören kimse, ihtiyaçlı ise ummadığı yerden rızkı gelir, Yitiği varsa bulmaya, hastalığı varsa şifaya işarettir.